Vaganova Education System

Avrupa, Asya ve Amerika’dan gelen ve ülkemizdeki eğitim sistemi içinde gelişen bale akımları kavram ve standart karmaşasına yol açmıştır. Bu sorunların farkında olarak, bale eğitim sistemine bir yön çizmek gayesiyle Rus Vaganova Bale Eğitim Sistemini Türkiye’de yerleştirmek için yola çıktık. Sofya Ulusal Müzik Akademisi Bale Bölümü'nün verdiği yetki ile 2010 yılından bu yana ülkemizde Vaganova Sistemini tüm bale okullarına sunmaktayız.

Sistemin amacı profesyonel eğitimli öğretmenler yetiştirerek bale öğrencilerine sistemin gerekleri doğrultusunda nitelikli, sağlıklı eğitim süreci sunmanın yanında mesleki seminerler, work shoplar, derece sınavları, yarışmalar, festivaller ve yurtdışı eğitim programları düzenleyerek bale sanatının yaratıcılık özelliklerine gölge düşürmeden, eğitim merkezlerinin dünya standartlarına uygun ölçeklerde gelişmelerini sağlamaktır. Bale merkezlerinin böyle bir amaca kendi olanaklarıyla ulaşmaları yoğun gayretler, ciddi zaman ve finansal kaynaklarını gerektirecektir.

Aynı zamanda sistem, başlıca amacı olmasa da, bale alanında yetenekli öğrenci ve öğretmenlerin tam profesyonel olmayan eğitimlerini ciddi profesyonel eğitim formatına taşımalarına olanak vermektedir. Sunduğumuz eğitim sisteminin amatör ve yarı profesyonel bale okulu öğrencilerine olduğu gibi profesyonel baleye adananlara da yararlı olacağına inanıyoruz.